آموزش شعبده بازی

آموزش شعبده بازی

دوستان عزیز می خوایم یک مجموعه بی نظیر رو که شامل چندین ترفند شعبده بازی میشه به شما معرفی کنیم مجموعه ای که می تونید به راحتی با اون اطرافیانتون رو سرگرم کنید و کارهای عجیب و غیر قابل باور بکنید و حتی به درآمدی فوق العاده برسید باید در نظر داشته باشید که شعبده بازی شغلیست بسیار پول ساز و مهیج که در تمامی نقاط جهان به آن بها می دهند و میتونید ازش کسب درآمد کنید.

در این پکیج راز های شعبده بازان بزرگ و مطرح جهانی و همینطور شعبده بازانی که در ایران فعالیت می کنند و درآمد های میلیونی دارند رو فاش خواهیم کرد.امیدوارم که هر چه سریعتر با استفاده از این پکیج بتونید به همه آرزوهاتون برسید.

در ادامه قصد داریم به موضوع شعبده بازی و تاریخچه ی آن بپزدازیم که احتمالا تاکنون آن را نشنیده اید.اول به این موضوع بپردازیم که تردستی چیست؟تردستی یا شعبده بازی که معمولا به چشم بندی هم مشهور است که معمولا به فنّی گفته می شود که برای به وجود آوردن اثری عجیب با روش های مختلف ایجاد می شود که به حواس انسان‌ها مربوط می شود. این راز شعبده بازی و اقدامات تردستی با انواع مختلفی و با تاثیر پذیری از عوامل مختلفی ایجاد می شود .این کار چه به صورت مرموزی صورت گیردکه ببیش تر با ذهن بیننده درگیر می شود و چه با روش‌های فیزیکی؛ در هر دو روش این عملکرد بر ذهن ، چشم و گوش و حواس تاثیر می گذارد.

شعبده بازی و یا سحر و جادو؟

و حالا برخی ها گمان می کنند که آیا جادو و سحر هم می تواند زیر مجموعه ای از تردستی باشد؟در واقع آیا می توان گفت که نوع عملکرد کسانی که این کارها را انجام می دهند یکی است یا خیر؟در واقع می توان گفت که تردستی و یا شعبده بازی از جمله هنرهایی از نوع نمایشی می باشد که در آن از ابزارهای طبیعی برای جذب مخاطبان استفاده می شود مانند: ترفندها، جلوه‌ها یا توهماتی از شاهکارهایی به ظاهر ناممکن که سرگرم کننده هم می‌ باشند. این امر را نباید با کارهایی که افراد در زمینه سحر و جادو انجام می دهند یکی کرد. چرا که این کار با موضوعات ماورائی و جادویی کاملا متمایز می باشد. روش کار افراد ممکن است در ظاهر شبیه به هم باشد اما در واقع متمایز است.البته در برخی از هنرهای مربوط به شعبده بازی افراد سعی دارند که تأثیراتی که ادعا می‌شود از طریق ماوراءالطبیعه ایجاد شده‌است را روی کار خود پیاده کنند. که البته این یکی از قدیمی‌ترین هنرهای نمایشی در جهان می باشد.

همانطور که گفته شد استفاده از نوع شعبده بازی که سعی دارد استفاده از قدرت های ماورائی را به مخاطب القا کند یکی از قدیمی‌ترین هنرهای نمایشی در جهان می باشد.قدمت این هنر را می توان گفت به بیش از دو هزار سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد. جالب است که در اسناد قدیمی هم کاملا به این موضوع اشاره شده است به گونه ای که جایی در اسناد کشف شده تاریخی که مربوط به تمدن مصر باستان می باشد ، نشان داده شده است که هرکدام از فراعنه برای خود دارای افرادی بوده اند که آن ها مسئولیت این را داشتند که با انجام کارهای خارق العاده و جذاب به سرگرم کردن مردم در آن زمان بپردازند.به عنوان مثال در نقوشی که از دوران به جای مانده نشان داده شده است که افرادی هستند که چندین جسم را به هوا پرتاب می کنند و با حرکت دست به کنترل آن ها می پردازند.

تاریخچه ی شعبده بازی در ایران

تردستی در ایران هم مانند سایر کشورهای جهان از زمان شناخت افراد نسبت به این هنر توانسته به صورت گسترده ای مورد رضایت و دنبال کردن افراد واقع شود.در واقع شعبده بازی هم چنین در تاریخ ایران هم به صورت گسترده وجود داشته است.در همین زمینه افرادی چیره دست هم وجود داشتند که از قدیم با وجود کمبود امکانات اما هم چنان به سرگرم کردن مردم اقدام می کردند.در همه ی کشورهایی که شعبده بازی ریشه ای تاریخی در کشورشان دارد افرادی هستند که در این کار زبان زد می باشند.در ادبیات ما نیز افرادی با نام تلخک معرفی شدند که نزد شاهان کار می کردند و وظیفه داشتند به سرگرم کردن و خنداندن پادشاهان بپردازند. اما در ایران شعبده بازی در طول زمان های مختلف فرق داشته و هر دوره مردم به نحوی با این هنر برخوردار داشته اند ؛ به خصوص بازه های زمانی که برخی از افراد به ویزه مذهبیان تندرو که بیش تر قدرت و نفوذ کشور را در دست داشته اند، به دلیل این که آگاهی لازم را نداشته و جهل بیش تر بود، شعبده بازی و تردستی را بیش تر مورد نکوهش قرار می دادند و یا حتی افرادی که این کار را انجام می دانند مورد مجازات قرار می گرفتند. شاید دلیل این گونه رفتارها بیش تر این بود که هنر شعبده را با جادو همسان در نظر گرفته می گرفتند. بعدها بسیاری از افراد به دنبال این بودند که این افراد چگونه بدون استفاده از سحر و جادو می توانند این کارها را انجام دهند؟ در حالی که شعبده بازی تنها مهارتی بود در اجرایی با سرعت بالا و خطای دید بینندگانی که اجرا را می دیدند.حال می خواهیم بدانیم که آیا تردستی انواع مختلفی دارد یا خیر؟

انواع شعبده بازی

آیا می دانستید تردستی از نظر سبک به سه دسته تقسیم بندی می شود؟

1-عادی:که در موقعیت خاص و یا برای افراد خاصی اجرا نمی شد و کاملا عادی برگزار می شد.

2-تشریفاتی و رسمی: این نوع نمایش به صورت نمایش‌هایی به اجرا درآمده در شهرهای اروپایی رایج بوده است.
pow-wow:ممکن است نام عجیبی داشته باشد اما نوع عامیانهٔ آن است و برای افراد معمولی و بعضا در سطح شهر برگزار می شد.

طی این سال ها با پیشرفت تکنولوژی در سطح جهانی، خیلی چیزها نیز تغییر پیدا کرد و از آن نمود گذشته ی آن خارج شد روش های تردستی هم از این قاعده مستثنی نبوده و در طول تاریخ تغییر پیدا کرد و به شکلی نوین در سطح جهانی به اجرا درآمد. در گذشته همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم به دلیل کمبود امکانات شعبده بازان ابزارهای این کار به شکلی محدود در اختیار آن ها قرار داشت اما امروزه علاوه بر پیشرفته شدن نحوه کار آن ها ابزارها هم پیشرفته تر شده اند.شماهم حتما مواردی هم چون پرت شدن جایی از لیوان، نامرئی شدن جسمی خاص و یا انتقال اجسام را توسط تردستان و یا شعبده بازان دیده باشید. اما تاکنون فکر کرده اید که چگونه ممکن است این ها اتفاق بی افتد؟ همه ی این موارد با استفاده از فریب مستقیم چشم حاصل می شود. به طور کلی در هنر شعبده بازی و تردستی انواع تکنیک های کلی و مختلفی وجود دارد که این هنر نمایشی بر روی آن ها استوار می باشد و شعبده بازان بیش تر از این تکنیک ها و روش ها برای پیش بردن کار خود استفاده می کنند:

1-اولین تکنیکی که در هنر تردستی اصل کار قرار می گیرد خطای دید مخاطب است. جالب است که بیشتر از نیمی از شعبده بازی ها به این تکنیک متکی است. 2- دومین روشی که افراد حرفه ای در زمینه بسیار از آن استفاده می کنند استفاده از حرکات سریع می باشد. سرعت حرکات باید آنقدر بالا باشد که بیننده متوجه ترفندهایی که به کار می برید نشود. بنابراین آن ها با سرعت بالای کار خود عملا بیننده را گیج می کنند. 3-استفاده از ابزارهایی نامرئی کننده ،که این ابزارها نیز با توجه به گسترش این هنر در میان جوامع مختلف توانست بسیار رواج پیدا کرده و در دسترس شعبده بازارن قرار بگیرد.

البته شعبده بازی امروزه دیگر محدود به ابزارهای قدیمی و کلیشه ای نیست و انوع مختلفی دارد که هرکدام از آن ها نیز طرفداران خاص خود را دارد.به عنوان مثال امروزه از مواردی که در هنر تردستی رایج است استفاده از بازی با پاسور و کارت می باشد. جالب است که شعبده بازان در این روش از تکنیک فریب بیننده استفاده می کنند در واقع کارت هایی که همگی مشابه هم هستند را به شما نشان داده و از میان آن ها از شما می خواهد یکی را انتخاب کنید در حالی که خودش آن را نمی بیند و در نهایت کارت مورد نظر شما را به شما نشان خواهد داد.

البته امروزه روش های جدید تر و حرفه ای تری هم برای فریب ذهن ایجاد شده است که برخی از آن ها بسیار جذاب و سرگرم کننده می باشند.حالا که درباره ی این هنر با قدمت در ایران و جهان مطالبی خواندیم آیا می دانید مشهور ترین شعبده باز ایران چه کسی بوده است؟در جهان چطور؟در ادامه با ماه همراه باشدی تا به آشنایی با این افراد بپردازیم.

معروف ترین شعبه باز ایرانی کیست؟

یکی از معروف ترین شعبده باز های ایرانی بهروز کریمی نام دارد که ملقب به پریستو و پدر شعبده بازی ایران است. ایشان را می شود جزء اولین های این هنر در ایران دانست. فعالیت این هنرمند سرشناس تنها محدود به شعبده‌بازی نمی شود و کارهایی مانند هیپنوتیزور، بازیگری، عروسک گردانی واستند آپ کمدی را نیز در کارنامه ی خود دارد. در ادامه کمی به صورت خلاصه با بیوگرافی و زندگینامه ی بهروز کریمی بیش تر آشنا خواهیم شد.

او متولد در ۲ فروردین سال ۱۳۳۴ در شهر آبادان است.او را با نام هنری پریستو و پدر شعبده بازی ایران می شناسند. جالب است بدانید شوق و علاقه ی به تردستی از کودکی درون او وجود داشت به گونه ای که از کودکی شعبده بازی و تردستی را بدون کمک مربی فرا گرفت و پس از این که در همان سن فنون این کار را کم و بیش یاد گرفت،اولین اجرای خود را در سن ۸ سالگی به نمایش گذاشت.

وقتی بزرگ تر شد و به سن چهارده سالگی رسید به کشور کویت رفت و برای نخستین بار در یک سیرکی بزرگ شروع به اجرای برنامه کرد و در همان جا بود که اسم هنری «پریستو» را برای خود انتخاب کرد.این اجرا آن هم در آن سن باعث شد که بهروز کریمی مطمئن تر از قبل به راه خود ادامه دهد و به عنوان نوجوانی با استعداد در این رشته شناخته شود.

یکی از بزرگترین افتخارات بهروز کریمی، را می توان به‌دست آوردن رتبه دوم جهانی در رشته کمدی شعبده دانست که در سال ۱۳۷۰ فستیوالی به صورت جهانی برگزار شد و از هر کشور افراد سرشناس و شعبده بازان بزرگی همچون دیوید کاپرفیلد حضور داشتند.او به اندازه ای به این کار علاقه مند شد که که کار شعبده بازارن ماهر را که با کمک ذهن می توانند کارهای خارق العاده انجام دهند را به عنوان الگوی خود قرار داد و بعدها موفق شد به مهارت هایی مانند خم کردن قاشق و چنگال و حتی متوقف کردن نبض خود بپردازد که در آن زمان تعجب بسیاری را برانگیخت. کریمی در سال ۱۳۵۲ توسط جوبریکی یک شعبده باز آمریکایی به انجمن شعبده بازان بین‌المللی در آمریکا راه پیدا کرد.او در رادیو نیز فعالیت داشته و توانست برای افراد روشن دل هم به نوبه ی خود برنامه اجرا کند. او تقریبا بیست سال است که مسئولیت کانون سرگرمی‌های نمایشی ایران را برعهده دارد.

آیا می دانستید در ایران روز شعبده باز هم داریم؟بله افراد حرفه ای در این رشته روز دوم فروردین که مصادف با سالروز بهروز کریمی می باشد را روز شعبده بازان ایران می‌نامند و به هم دیگر تبریک می‌گویند.ایشان هنر و استعداد خود را محدود به اجرای نمایش های صحنه ای نکرده و کتاب هایی را هم علاوه بر پنج جلد کتاب آموزشی در زمینه ی شعبده بازی جهت استفاده هنرجویان خود، برای اولین بار کتاب رازهای هودینی را هم به فارسی ترجمه کرد.

مشهورترین شعبده بازان جهان

در سطح جهانی هم افرادی هستند که امروزه علاوه بر شهرتی که دارند با مهارت حیرت انگیز خود توانستند بیننده را ساعت ها پای اجرای خود میخ کوب کنند.ابتدا از دیوید کاپرفیلد بگوییم که قطعا نام آن را شنیده اید.دیوید کاپرفیلد با نام اصلی دیوید سِت کاتکین متولد سپتامبر سال هزار و نهصد و پنجاه وششتردست مشهور آمریکایی است.مجلهٔ فوریس توانست او را موفق‌ترین تردست جهان در کشور خودو حتی در سطح جهانی معرفی کند. برنامه‌های تلویزیونی هم بسیار بودند که کاپرفیلد را شایسته گرفتن جوایز مختلف می دانستند. او از زمانی که در نوجوانی به صورت حرفه ای وارد این رشته شد به مدت سی سال ، توانست یازده رکورد را در گینس به نام خود ثبت کند. او اولین تردستی بود که ستاره‌ای در پیاده‌روی شهرت هالیوود به نام وی ثبت شد.

از یک جایی به بعد که آشنایی مردم با این رشته بیش تر شد و شعبده بازی جزء مهارت های سرگرم کننده به شمار آمد میلیون ها نفر برای دیدن اجرای آن ها می رفتند. به گونه ای که کاپرفیلد توانست بیش از چهل میلیون بلیط را به فروش رسانده و جزء پردرآمد ترین ها در این رشته باشد به گونه ای که درآمد و طرفداران آن از مایکل جکسون و مدونا هم بیش تر شد و باعث شد رکورد پردرآمدترین و پرتماشاچی‌ترین تردست را در گینس از آن خود کند. پس از کاپرفیلد پن و تلر، کریس آنجل ،جینگر لیگ ملقب به جادوگر و یوهو جین ملقب به افسونگر نیزجزء افراد برتر جهانی می باشند.

آموزش تکنیک های شعبده بازی

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

محصولات مرتبط

دیدگاهی بنویسید

0